Ana sayfa HABERLER Officine Panerai’den tasarım, teknoloji ve tarihin büyüleyici harmanı: Radiomir 1940 Chronograph

Officine Panerai’den tasarım, teknoloji ve tarihin büyüleyici harmanı: Radiomir 1940 Chronograph

1123
0
PAYLAŞ
Zamanı durdurmak, daha sonra da geriye almak ve yeniden başlatmak için yalnızca küçük bir hareket. Bu kronograflar, insanoğlunun en eski hayalini gerçeğe dönüştürüyor ve belki de, kronografın neden bu kadar başarılı olduğunu açıklamaya, saatin karmaşık fonksiyon ve uygulamalarındansa bu özellik tek başına yetiyor.Officine Panerai, tasarım, teknoloji ve tarihin büyüleyici bir şekilde harmanlanmış hali olan, üstün kaliteli, yeni bir kronografı saat severlerin beğenisine sunuyor: Radiomir 1940 Chronograph.
Radiomir 1940’ın yeni kasası, Panerai’nin 1940’lı yıllarda geliştirdiği sade, zarif hatları yansıtıyor ve çapı 45 mm. Panerai’nin 1940’lı yıllarda tasarladığı Radiomir’in klasik yastık kesimli ilk kasası ve ilmek şeklindeki kayış eklemeleri, Luminor 1950’nin kasasının üretilmesiyle daha büyük boyutlar kazandı. 1940’ın kasasının kronograf fonksiyonlarını kontrol eden iki buton, silindir tepe ve bezel de dâhil olmak üzere her detayı, cilalanmıştır. Bu bezel, İtalyan Kraliyet Donanması için Panerai tarafından üretilen eski modellerde kullanılan polimetil metakrilat cam maddesine benzer bir madde olan Pleksi® camı çevreler.
Radiomir 1940 Chronograph’ın kadranı, markanın tarihinden ve saatin fonksiyonundan ilham alınan, özgün ve yepyeni bir tasarıma sahiptir. Ayrıca kasanın yapıldığı maddeye göre değişen farklı varyasyonları da mevcuttur. Saatin kırmızı altın versiyonunun kadranı kahverengidir ve ilk kez 1936 yılında üretilen Radiomir’in kadranında kullanılan ve California adını alan, Romen rakamları ile Arabik rakamların karışımı şeklinde tasarlanmıştır. Saatin platin versiyonunun kadranı, çubuk ya da nokta şeklindeki saat indeksleri ile döşenmiştir ve fildişindendir. Beyaz altın versiyonunun siyah kadranında da aynı tasarım kullanılmıştır. Beyaz altın versiyonun kadranı; birbirine kusursuzca entegre edilmiş iki platin ve aralarına yerleştirilen, saat indekslerinin delikleri aracılığıyla görülebilen Luminova tabakası sayesinde sandviç gibi bir yapıya sahiptir. Üç versiyonda da ortak olan bir diğer özellik ise iki kronograf sayacı ve ortalama hızı hesaplamak için kullanılan takimetre skalasıdır.
Yeni Radiomir 1940 Chronograph’ın mekanizması, Minerva 13-22 kalibre temel alınarak geliştirilen OP XXV kalibredir. İsviçreli üretici Minerva’nın, Floransalı saat üreticisi Panerai’nin tedarikçisi olduğu 1920’li yıllardan beri, bu iki markanın arasında yakın ilişkiler kurulmuştur. OP XXV kalibre manuel kurmalı olup çapı 12¾ linyedir. Kolon çark, kuğu boynu ince ayar mekanizması, cilalanmış ve pahlanmış parçalar ile Côtes de Genève işlemeli baskılar gibi üstün kalite ürünü olan birçok ayrıntıyı bünyesinde barındıran bu mekanizmanın, oldukça karmaşık bir yapısı vardır. Kasanın arkasındaki geniş, safir cam sayesinde görülebilen mekanizma ve mekanizmanın işçiliği, bakanları kendisine hayran bırakır.
Officine Panerai Radiomir 1940 Chronograph, platin (PAM0051), kırmızı altın (PAM00519) ve beyaz altın (PAM00520) versiyonlarıyla saat tutkunlarının karşısına çıkıyor. Yeni Radiomir 1940 Chronograph’lar, altın versiyonlar için 100 adet, platin versiyon için ise 50 adet olmak üzere, sınırlı sayıda üretilmiştir. Saatlerin su geçirmezlik seviyesi 50 metre olup, kayışları timsah derisindendir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here