Ana sayfa HABERLER ELMAS ve PIRLANTA Renkli pırlantalarla farklı mücevherler

Renkli pırlantalarla farklı mücevherler

655
0
The beautiful woman in expensive pendant close-up
Genellikle pırlantanın rengi D ve Z arasında bir skalada değerlendirilir. D en renksiz olandır ve bu yüzde de en kıymetlisidir. Fakat renkli pırlanta modanın gelişmesiyle alıcıların sarı, kahverengi veya pembe hatta mavi pırlantaya karşı talepleri doğrultusunda kuyumcular da pırlantayı değerlendirmenin farklı yollarını bulmak durumunda kaldılar.
Yüksek kaliteli ve en iyi renkli pırlantaların renksiz emsalleri gibi birçok farklı özellikleri vardır fakat bunu nasıl değerlendireceğinizi bilmezseniz, benzersiz ve eşsiz güzelliklerinin kıymetini anlayamazsınız.
Tarihçe
Pırlanta ilk defa Hindistan’da yaklaşık beş bin yıl önce bulundu. Göz alıcılığına ve parlaklığına göre değerlendiriliyor ve üzerinde bulunduranı kötü güçlerden koruduğuna inanılıyordu. Renkli pırlantalar kraliyet ailesi tarafından kullanılırdı ve nadir bulunurluklarına göre değerlendirilirdi. Bununla birlikte elmas kesme trendinin gelişmesiyle renkli pırlanta modası gözden düşmeye başladı. Kesim biçimi elması daha parlak ve ışıltılı hale getiriyordu ve bunu yapmak renkli elmaslarda çok daha kolaydı. Geçen yirmi yılda renkli pırlantalar tekrar moda sahnesine çıkmış ve şu anda renksiz pırlantalardan daha popüler hâle gelmişlerdir.
İşlevleri
Renkli taşların kalitesi işlem sürecinde artmaz. Berraklıkları oldukça temiz olduklarını ve oklüzyona uğramadıklarını gösterir. Oklüzyon taşın donuk ve mat görünmesine yol açar. Kuyumcular kıymetli renkli taşları sadece renginin parlaklığına göre değil, tıpkı renksiz pırlantalarda olduğu gibi, berraklık, kesim ve büyüklüğüne göre de değerlendirirler. En berrak, en büyük ve en etkileyici şekilde yontulmuş taş, en kıymetli renkli pırlantadır.
Faydaları
Kaliteli ve en iyi renkli pırlantalar, mücevher koleksiyonları için eşsiz ve çok çarpıcı bir ek olacaktır. İşlenmemiş ve doğal renkli pırlantalar çok nadir bulundukları ve geri satarken değerlerinden bir şey kaybetmedikleri için çok iyi bir yatırım aracı olabilirler. Sadece zevk için değil yatırım için mücevher alıyorsanız, her zaman tanınmış ve güvenilir kuyumcularla ve bağımsız kurumlara danışmalısınız.
Yanlış bilinenler
Bazı insanlar kahverengi ya da sarı gibi fark edilir renkteki elmasları en iyi kalite ve renkteki pırlantalar zanneder. Hâlbuki kahverengi veya sarımsı pırlantalar gereken berraklığa sahip olmadıkları için en iyi renkli pırlantalar olarak nitelendirilemezler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here