Takı ve Aksesuar Modası Nasıl Belirleniyor ?

Takı ve Aksesuar Modası Nasıl Belirleniyor ?

Takı ve Aksesuar Modası Nasıl Belirleniyor ? başlıca etkenler nelerdir? Bu yazımızda bu konuyu işlemek istedik.

Beğenmek ve beğenilmek arzusuyla tercih edilen kıyafetlerin tamamlayıcısı niteliğinde olan takı ve aksesuarlar, çoğu insanın vazgeçilmez tutkusudur. Teknolojinin gelişmesi ve “akıllı” diye tabir edilen cihazların hayatımıza yön vermesi ile birlikte birçok girişimci ve firmada çağı yakalayan ürünlerini piyasaya sürerken reklam faktörünü çok iyi bir şekilde kullanmış ve “modaya yön veren” aksesuarlar üretmiştir.

Sanal platformların yaygınlaşması ile birlikte birçok insanda “beğenme/beğenilme” duygusu hat safhaya ulaşmış, bu yüzden de güzelliklerini/yakışıklılıklarını taçlandırmak maksadıyla yardımı takı ve aksesuarlardan almaktadır. Takı ve aksesuarlar, her devire ve zamana uygun olarak değişiklik göstermekte ve günümüz modasına uygun bir hal almaktadır.

Peki; takı ve aksesuar modasını kim veya kimler belirlemektedir?

Dünya çapında büyük bir öneme sahip olan “moda” birçok farklı sebeplerden ötürü değişiklik göstermekte ve mutasyona uğramaktadır.

İnsanlar, hayran oldukları şarkıcıların, futbolcuların, ünlülerin giydiği – çıkardığı her ürünü satın almak ve kullanmak ister, dolayısıyla modaya yön veren isimlerin başında birçok alanda ünlenmiş ve insanların hayranlığını kazanmış isimler gelir. Ayrıca geceli gündüzlü bir çalışmanın süreği olarak zamanın koşullarına uygun olan üretimler gerçekleştiren modacılar da, dünya ülkeleri ile entegre bir şekilde hareket ederek insanların “moda açlığını” gidermeye çalışmaktadır.

2016- 2017 stilini belirleyen başlıca ürünler arasında inciler ve doğal taşlar gelmektedir, insanların taşlara ve taşların gücüne olan merakı modacıların dikkatinden kaçmamış ve üretilen ürünlerin hemen hepsinde ihtiyaca binaen doğal taşlar kullanılmıştır. Ayrıca, zarafet ve incelik timsali olan “inciler” de her sezon moda olduğu gibi bugünde hayatımızda yer almaktadır.

Bu günlerde bir başka akımda “kalın choker (tasma) kolye/bileklikler olmuştur, sokakta kafamızı çevirdiğimiz üç kişinin ikisinde choker kolyeler ve bileklikler mevcuttur, boynu güzel gösteren ve muazzam bir eşsizlik katan bu ürünler de uzun bir süre gündemde kalacağa benziyor.

Takı ve aksesuar modası insanlar için fazlaca önemlidir, çünkü giyilen sade bir t-shirti ya da jean bir pantolonu patlatan, bütün insanlar arasından sıyrılmasına yardımcı olan nadide ürünlerdir aksesuarlar, bu yüzden de doğru aksesuar kombini yapılması çok önemlidir. Sade bir kıyafeti bile çok şık bir hale getiren, sihirli bir dokunuş yapan takı ve aksesuarlar 2017’ inde şekillenmesine yardımcı olmaktadır. İki yıldır süregelen vintage ve bohem modası tüm canlılığıyla yeni bir yıla taşınmış, üretilen her kolye, bileklik 80’lerin 90’ların esintilerini taşımaktadır.

Kış mevsiminin iyiden iyiye kendisini belli etmesiyle birlikte insanlar daha kapalı ve kalın kıyafetler tercih etmiş, bu nedenden ötürü takı dünyası kış sezonuna adapte olarak ilerlemiştir.

Özellikle şalların, kürklerin ve ceketlerin daha elit bir görünüme kavuşmasına yardımcı olan broşlar, raflardan/sandıklardan çıkmış ve bayanların vazgeçemedikleri parçalar haline gelmiştir.

2016-2017 sezonunda üretilen broşlar çok ufacık ve bulunduğu kıyafeti “ben buradayım” seviyesine taşıyacak nitelikte parlaktır. Kıyafetlerinde broş kullanmak istemeyen ve alternatif seçenekler arayan bayanlar için ise “çoklu kolyeler” oldukça revaçtadır. Çoklu kolyeler ve tasarım işi olan kolyeler sıradan bir kombini bile çok elit bir görüntüye kavuşturmaktadır.

Zincirli kolyeler de stil punk-rock akımının ön planda olması ile beraber birçok bayan tarafından çokça tercih edilmiştir. Kışında boğazlı kazaklardan v yaka bluzlara kadar bütün kıyafetlerin çok şık bir görünüme kavuşmasına yardımcı olan zincirli kolyeler, ear cuff’ lardan sonra vitrine girmiş olmasına rağmen büyük bir hızla 2017’ye taşınmıştır.

Yazımızı sonlandırırken ülkemizin ünlü mücevher firmalarından Atasay, “Pırlanta Tamtur Yüzük ” kampanyası’nı hatırlatmak isteriz.

Atasay’ın on nisana kadar geçerli kampanyası sayesinde kadınlar arzu ettikleri pırlantalara kavuşacaklar.

Mart ayının İstanbul’daki önemli fuarlarından biri Uluslararası Mücevherat, Saat ve Malzemeleri Fuarı “ISTANBUL JEWELRY SHOW”

16 – 19 Mart tarihleri arasında UBM Rotaforte tarafından düzenlenen, dünyanın 5. büyük mücevher fuarı CNR’da gerçekleştirilecek. 1.200’den fazla mücevher marka ve firmasının katılacağı bu uluslararası fuar 44. kez düzenleniyor. Mücevher, saat ve takı dünyasının 2017 bahar trendlerine ilave olarak 2018 Sonbahar/Kış mücevher modasının trendleri de bu fuarda belirlenecek.

Scroll to Top