2024 Mücevher Sektörü Trendleri Belli Oldu

Mücevher Sektörü Trendleri

2024 Mücevher Sektörü Trendleri Belli Oldu

2024 İlkbahar-Yaz mücevher trendleri İstanbul’da belli oldu. Dünyanın en büyük beş fuarından biri olan ‘Istanbul Jewelry Show’ kapsamında WGSN Türkiye Satış Müdürü Seden Ünlü ‘nün konuşmacı olduğu seminerde mücevher sektörü trendleri, sektör temsilcileri ve ziyaretçiler ile paylaşıldı.

Z kuşağının sürdürülebilir kaynaklarla üretilmiş taşlara önem verdiğini belirten WGSN Türkiye Satış Müdürü Ünlü, “ 2024 yılında mücevherde minimalist ve lüksün yanında nostaljik ve eğlenceli bir tema olan “ Koru ve Bağlantı Kur Teması” ön planda olacağının altını çizdi.

Kaynak: Avantgarde Consultancy

Dünya mücevher sektörü 54’ün kez düzenlenen Istanbul Jewelry Show kapsamında İstanbul’da bir araya geldi. Birbirinden değerli mücevherlere ev sahipliği yapan fuar, eş zamanlı düzenlenen etkinlikleri ile de sektöre yön veriyor. Bu doğrultuda ”Art For Jewellery – Inspiration Hub” etkinliği kapsamında “2024 Mücevher Sektörü Trendleri” konusunda bir seminer düzenlendi.

Mücevher Sektöründe Arttırılmış Gerçeklik Kendini Hissettiriyor

WGSN Türkiye Satış Müdürü Seden Ünlü ’nün konuşmacı olduğu seminerde yeni sezona hazırlıklı girmek isteyen yerli ve yabancı katılımcılar tüketici davranış tercihlerine dair kritik iç görülere sahip oldu. Ünlü, “Sürdürülebilirlik tüm dünyanın gündeminde yer alıyor. Son dönemde adını birçok sektörde sıkça duyduğumuz Z kuşağı, mücevheri yatırım olarak görüyor. Aynı zamanda bu kuşak sürdürülebilir kaynaklarla üretilmiş taşlara da önem veriyor.

AR ( arttırılmış gerçeklik) mücevher sektöründe de kendini gösteriyor. Alyans, saat ve değerli mücevherleri birçok insan internet üzerinden araştırıp satın alıyor. Bu nedenle mücevher markaları da AR sistemleri kullanarak sanal ortamda mücevherlerin gerçek görüntüsünü göstermeye çalışıyor.” dedi.

Küpe Altın Çağını Yaşıyor

Less is more yerine more is more denilen ve herkesin daha çok parlamak istediği bir sezonun geleceğini belirten Ünlü, sözlerine şöyle devam etti: “ 2024 yılında minimalist ve lüksün yanında nostaljik ve eğlenceli bir tema olan “ Koru ve Bağlantı Kur Teması” ön planda olacak. Ayrıca önümüzdeki sezonun öne çıkan temaları arasında doğayı dijitalize eden “Sensescapes” ve kişileştirme hedefi olan “Yaratıcı Güven” yer alıyor.

Küpe altın çağını yaşıyor, kulak süsleme trendi önümüzdeki sezon daha çok görülecek. Bilek görünümü için ise çoklu kullanım ön planda. Kişiselleştirme dediğimizde en önde gelen takı ise charmlar. 90l’arın minimalizmi ve 2000lerin pop/punkı bu sezon da hissedilecek. Erkeklerde ise zincir modası, küpe setleri, cufflar, piercingler, motifli/charmlı kolyeler öne çıkacak.

Bir Mücevher Ürünü 5 Milyon Kişiyi Etkiliyor

Istanbul Jewelry Show kapsamında eş zamanlı olarak düzenlenen ”Art For Jewellery – Inspiration Hub” etkinliği “Sürdürülebilirlik Mücevherde Neden Hayati Önemde?” konulu seminere ev sahipliği yaptı.

Kaynak: Avantgarde Consultancy

Sürdürülebilirlik kavramı her geçen gün hayatımızda daha da çok hissediliyor. Çevre ve iklim politikaları ile öne çıkan bir kavram olsa da genellikle gelecek nesillerin kendi ihtiyaçlarını karşılama kabiliyetinden ödün vermeden güncel ihtiyaçların karşılanması olarak tanımlanan bu kavram hemen hemen her sektörü de etkiliyor. Bu sektörden biri de mücevher. ‘Istanbul Jewelry Show’ da mücevher sektöründe sürdürülebilirliği desteklemek ve bu konuda bir bilinç oluşturmak amacıyla “Sürdürülebilirlik Mücevherde Neden Hayati Önemde?” konulu seminere ev sahipliği yaptı.

Dünyanın en büyük 5 mücevher fuarı arasında yer alan “Istanbul Jewelry Show” eş zamanlı düzenlenen etkinlikleri ile sektöre farklı açılımlar sağlıyor. ”Art For Jewellery – Inspiration Hub” etkinliği kapsamında Mücevher Blog Yazarı ve Gazeteci Esther Ligthart’ın moderatölüğünde gerçekleşen “Sürdürülebilirlik Mücevherde Neden Hayati Önemde?” konulu seminerde Responsible Jewelry Council İcra Direktörü Melanie Grant konuşmacı olarak yer aldı.

“Hikâyeyi Anlatmalıyız”

Sürdürülebilirlik kavramının detaylı olarak ele alındığı konuşmada Melanie Grant, “Hükümetler endüstrilerden belli bir noktada sürdürülebilirliğin olmasını isteyeceklerdir. Mücevher bizim hayatımızda yer alan en eski sanatlardan birini oluşturuyor. Sürdürülebilirlik birçok alanı içinde barındırıyor. Firmalar ürünün üretilip son tüketiciye ulaştırıldığı tüketim zincirinin her adımında, sürdürülebilirliği yaptığı işin ve ürünün bir parçası haline getirmelidir.

Mücevher bir tutkudur ve hayatımızı güzelleştiriyor. Hikâye anlatımı çok büyük önem arz ediyor. İklim değişikliği artık hepimizin hayatında yer alan çok büyük bir problem. Bu nedenle hikâye anlatıcılığını öne çıkarmalıyız ve anlatmalıyız. Firmalar neyi nasıl yaptıklarını anlatmak zorundalar. Nereden nereye gelindiğinden ve bu süreçte olanlardan bahsedilmesi gerekiyor” dedi.

“Kovid Dönemini “Jungle” Filmine Benzettim”

Grant konuşmasına şöyle devam etti: “Mücevher çok çok önemli bir pazar. Bir ürün yaklaşık 5 milyon kişiyi etkiliyor. Madencilik hep hayatımızda olacak ama hikayenizin hazır olması gerekiyor. Üretim sürecinden satışa kadar anlatmanız gerekiyor. Koronavirüs dönemi sektörü derinden etkiledi. Daralmalar yaşandı. Ben bu durumu bir “jungle” filmine benzettim. Sosyal medya büyük bir güç. Önümüzdeki dönemde iş politikalarımızda daha da aktif bir rol oynayacağını düşünüyorum

Zen Pırlanta, 2022’nin “Pırlantalı Mücevher İhracatı” Şampiyonu Ödülü Aldı

Türkiye’nin en büyük pırlanta perakendecisi Zen Pırlanta, aynı zamanda pırlantalı mücevherde ihracat şampiyonu oldu.

Kaynak: ZEN Pırlanta

Mücevher İhracatçıları Birliği’nin verilerine göre geçen sene 80 milyon dolar pırlantalı mücevher ihracatına imza atan Zen Pırlanta, 2022’nin pırlantalı mücevher ihracatı lideri oldu. Zen Pırlanta, ödülünü Istanbul Jewelry Show’da düzenlenen törende aldı.

“Kaliteli Büyümeye Devam Ediyoruz”

Zen Pırlanta Yönetim Kurulu Başkanı Emil Güzeliş, şunları dile getirdi: “Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük üretim kapasitesine sahip olan, sektörde kendi üretimini yapan tek markayız. Dünyanın en büyük pırlantalı mücevher fabrikasını sahibiz, aylık 50.000 adet üretim kapasitemiz bulunuyor. Yurt dışında Amerika, İngiltere, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Katar, Irak, Kıbrıs, Fas, Bulgaristan, Sırbistan, Arnavutluk, Slovakya, İsrail, Kosova, Makedonya’da mağazalarımız bulunuyor. Ayrıca New York, Dubai, Düsseldorf’ta ofislerimizle toplan satış operasyonumuzu yönetiyoruz. Kaliteli bir şekilde büyüyoruz, markamıza yatırım yapmaya devam ediyoruz. Mağaza ve bayi ağımızı hem yurt içinde hem de yurt dışında büyütmeyi sürdürüyoruz.

Emil Güzeliş, Dünya Mücevher Sektörüne Yön Veren 40 İsimden Biri Oldu

Kaynak: Manifesto Pr Ajansı

Jewellery World Awards’den Emil Güzeliş’e Uluslararası Ödül

Türkiye’nin pırlantalı mücevher lideri Zen Pırlanta’nın Yönetim Kurulu Başkanı Emil Güzeliş, Hong Kong’da gerçekleştirilen 40th Edition of Jewellery & Gem World Hong Kong (40. Mücevher ve Doğal Taş Dünyası) Fuarı kapsamında Jewellery World Awards’de (Mücevher Dünyası Ödülleri) uluslararası ödülle onurlandırıldı.

Emil Güzeliş, 340 milyar dolarlık dünya mücevher sektörünün şekillenmesine katkıda bulunan ve önemli bir fark yaratan, olağanüstü başarıya sahip 40 kişi arasındaki yerini aldı. Güzeliş’e ödülü sunulurken, dünyanın en iyi mücevher koleksiyonlarını yaratmadaki tutkusu, uzmanlığı ve kararlılığı vurgulandı.

Ülkemizi dünya çapında temsil etmekten gurur duyuyoruz”

Ödülü Informa Asya Piyasaları Kıdemli Başkan Yardımcısı David Bondi’nin elinden alan Emil Güzeliş, şu değerlendirmelerde bulundu: “Zen Pırlanta olarak Türkiye’deki mağazalarımızın yanı sıra yurt dışındaki mağazalarımızla ve her yıl rekor kırdığımız ihracat faaliyetlerimizle ülkemizi dünya çapında temsil etmekten gurur duyuyoruz. Markamıza, mağazalaşmaya ve üretimimize yatırım yapmayı sürdürüyoruz. Bu çerçevede, kısa süre önce fabrikamıza yaptığımız yatırımla, dünyanın en büyük pırlantalı mücevher tesisleri arasındaki yerimizi aldık. Böylelikle ticari faaliyetlerimizi geliştirerek, ekonomiye ve istihdama sağladığımız katkıları artırmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Elde ettiğimiz başarılarla ülkemizi yurt dışındaki arenalarda temsil etmeye devam edeceğiz.

Emil Güzeliş ile birlikte ödül alan 40 isim arasında Dünya Pırlanta Konfederasyonu Başkanı Gaetano Cavalieri, Dünya Doğal Pırlanta Konseyi Başkanı Stephen Lussier, Dünya Pırlanta Borsaları Federasyonu Başkanı Yoram Dvash, dünyanın en ünlü pırlanta laboratuvarı GIA’in (Amerikan Gemoloji Enstitüsü) Başkanı Susan Jacques, dünyanın en büyük mücevher mağazası zincirlerinden Chow Tai Fook’un Genel Müdürü Kent Wong Siu-Kee, ünlü mücevher markalarında Van Cleef & Arpels’in Başkanı Nicolas Bos gibi isimler yer aldı.

Scroll to Top