Ana sayfa HABERLER Mücevherciler yeni pazarları değerlendiriyor

Mücevherciler yeni pazarları değerlendiriyor

0
Mücevherciler için yeni pazarlar
Mücevherciler yeni pazarları değerlendiriyor!
Sekiz aylık mücevher ihracatı 1 milyar 430 milyon dolar
Türkiye ekonomisinin yıldızı parlayan sektörleri arasındaki mücevher, şık ve orijinal tasarımlarıyla tüm dünyaya kendini kanıtlıyor. Her yıl yaklaşık 400 ton altını ve 200 ton gümüşü işleyerek mücevherata dönüştüren Türk mücevher sektörü, dünya altın mücevherat üretiminde ilk 5 ülke arasında yer alıyor. Üretim ile birlikte ihracatını da artıran sektör, 2013 yılının sekiz aylık döneminde külçe altın hariç 1 milyar 430 milyon dolarlık ihracata imza attı.

Mücevherciler yeni pazarları değerlendiriyor

Mücevher İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan 2013 yılı sekiz aylık verilerine göre; Türkiye’nin külçe altın hariç mücevher ihracatı değer bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artış ile 1,43 milyar dolar, miktar bazında ise yüzde 25’lik bir düşüş ile 1,183 ton olarak gerçekleşti. Dünya altın piyasalarında yaşanan fiyat değişiklikleri ihracatın miktar bazındaki azalışının en önemli sebebi oldu.
Dünyada 200’ün üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiren Türk mücevhercilerin, Ocak-Ağustos 2013 döneminde en fazla ihracat gerçekleştiği ülkeler sırasıyla Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, Rusya, ABD, Litvanya ve Almanya olarak yer aldı. Bölgeler açısından değerlendirdiğimizde ise ilk sırayı Yakın, Orta ve Doğu Asya ülkelerinin aldığı görülürken bu bölgeyi diğer Avrupa ülkeleri ve AB takip etti.
Ağustos ayı ihracatını değerlendiren Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Güner; “Sektörümüz 2012 yılını Türkiye ihracatını artıran ikinci sektör olarak kapattı. Sekiz aylık dönemdeki yüzde 10’luk artış bu anlamda memnun edici. Fakat son dönemdeki ekonomik ve siyasi gelişmeler, uluslararası altın fiyatlarındaki değişkenlik ihracatımızın miktar bazında düşük kalmasına sebep oldu. İhracat için yılsonu hedefimiz olan yüzde 26’lık artışa ulaşabilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve bu hedefe rahatlıkla ulaşabileceğimize inanıyorum.  Türki Cumhuriyetler, Rusya, Ukrayna, Letonya, Litvanya ve Estonya gibi ülkelerden aldığımız talep çok büyük. Söz konusu yeni pazarlarla ihracatımızı dengeleyeceğiz. Sektörümüzün büyümesinde en önemli sorunumuz ham pırlantaya uygulanan yüzde 20 oranındaki ÖTV vergisi. Bu sorunumuzun çözümü sektörümüzün önünün açılmasını sağlayacak. Yıllık 2-2,5 milyar dolarlık ihracat ortalamasına sahip olan sektörümüzün ÖTV derdinden kurtulması 20 milyar dolarlık ihracatın kapısını açacak” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz