Günümüzde Trabzon Hasırı takılar; kadınlar tarafından en çok tercih edilen ve modası hiçbir zaman geçmeyen takıların başında gelmektedir.

Trabzon Hasırının üretimi Osmanlı Devleti dönemine dayanmaktadır. Osmanlı döneminde Trabzon’da ilk üretimi yapılmıştır. Görünüm olarak zırh örgü şeklindedir.

Trabzon Hasırının 22( 916) ayar altın ve 900 ayar gümüş şeklinde üretimleri yapılmaktadır.

 

Günümüzde Trabzon Hasırı takılar

Kadınlar için Trabzon Hasırından takı seçenekleri oldukça çeşitlidir. Bilezik, gerdanlık, bileklik, küpe, broş, yüzük bunlara örnektir. Erkekler için seçenekler bu kadar fazla değil ama kol düğmesi ve kravat iğnesi gibi aksesuarlar tercih edilebilir.

Trabzon Hasırı ülkemizde ağır el işçiliği sınıfına giren ürünler arasında 1.sırada yer almaktadır. Diğer takılara nazaran daha değerli ve tercih edilir olmasının sebeplerinin başında da bu gelmektedir. Milimetrik altın ya da gümüş tellerle elde örülüp, daha sonra atölyelerde tecrübeli ustaların ellerinde son hallerini alıp, satışa hazır hale getirilirler. Yalnız bunlar basit aşamalar değildirler. Bir bileziğin örülüp işlenmesi en az 15 gün kadar bir süre alabilir.

Ayrıca Türklere özgü motifleri ve etnik görünümleri sebebi ile yurtdışında da oldukça ilgi görmektedir. Trabzon’dan bütün dünyaya üretiminin yapılması da bunun göstergesidir. Günümüzde her zevke ve tarza uygun, kelepçe görünümlü, taşlı, işlemeli farklı tasarımları da üretilmektedir.

Trabzon Hasırının çok tercih edilmesinin bir diğer sebebi de değer kaybetmemesi ve para kaybı yaşanmamasıdır. Bu bakımdan; takı olarak kullanımının yanı sıra yatırım olarak da değerlendirilebilir.

Trabzon Hasırının satışı kuyumcu mağazalarında ve online altın satış siteleri üzerinden yapılmaktadır. Güvenli ve çeşitli ürün seçenekleri sunan Bilezikhane.com bunlardan biridir. Aradığınız Trabzon Hasırı ürünlere buradan kolaylıkla ulaşıp, sorunsuz bir alışveriş yapabilirsiniz…

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz