Ana sayfa HABERLER Türkiye, Uzakdoğu’nun kalbini mücevher ile kazanacak

Türkiye, Uzakdoğu’nun kalbini mücevher ile kazanacak

0
Türkiye ve Uzakdoğu

Türkiye , Uzakdoğu’nun kalbini mücevher ile kazanacak

Mücevherciler 2,5 milyar dolarlık ihracat hedefi için  rotayı Asya’ya çevirdi .
5 bin yıllık bir gelenek, göz alıcı tasarımlar ve kaliteli işçilik… Türkiye mücevher sektörünün ihracat başarısının anahtarını da işte bu kelimeler oluşturuyor. Dünyada 200’ün üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiren Türk mücevher üreticilerinin şimdiki hedefinde ise Uzakdoğu ve Asya pazarında güçlenmek var. Hong Kong’da yapılan dünyanın en büyük mücevher fuarına, Mücevher İhracatçıları Birliği’nin öncülüğünde bu yıl 5’inci kez katılan Türk firmaları sergiledikleri ürünlerle göz doldurdu.
Türkiye mücevherini uluslararası alanda daha iyi tanıtmak ve sektörün ihracat performansını artırmak amacıyla çalışmalar yürüten Mücevher İhracatçıları Birliği, alanında dünyanın en büyük organizasyonu olan “Hong Kong Mücevher ve Değerli Taş Fuarı”na bu yıl 5’inci kez milli katılım organizasyonu düzenledi. Uzakdoğu ve Asya pazarının kalbinin attığı Hong Kong’taki fuara 43 firma ile çıkarma yapan Türkiye, mücevher üretimi ve tasarımı konusundaki iddiasını da ortaya koydu.
Bu yıl 32’incisi düzenlenen Hong Kong Mücevher ve Değerli Taş Fuarı’nda 48 ülkeden 3 bin 500’den fazla firma yer alırken, Türkiye en çok dikkat çeken ülke katılımlarından birini gösterdi. Mücevher İhracatçıları Birliği ile fuarda yerini alan Türkiye mücevherat sektörünün temsilcileri; 465 metrekarelik alana kurulu Türk pavilyonunda altın ve gümüş takı, montür,  pırlanta, elmas, alyans gibi ürünlerini sergileme olanağı buldu.
Son yıllardaki ihracat atağı ile Türkiye ’nin yıldızı parlayan sektörlerinden biri konumuna yükselen mücevher sektörü; Avrupa’dan Asya’ya, Amerika’dan Afrika ve Ortadoğu’ya kadar 200’e yakın ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz yıl 2 milyar doları aşan ihracatla, Türkiye’nin ihracatını en çok artıran ikinci sektörü olan mücevherde, 2013 yılının sekiz aylık döneminde külçe altın hariç 1 milyar 430 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Sektörün yılsonu hedefi ise 2,5 milyar dolarlık ihracata imza atmak.
Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Güner; “Her yıl katılımcı ve ziyaretçi sayısını artırarak hızla büyüyen ve dünyanın en büyük mücevher fuarı olan Hong Kong Mücevher ve Değerli Taş Fuarı’na bu yıl beşinci kez milli katılım düzenlemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Sektörümüz dünyanın dört bir yanına ihracat gerçekleştiriyor. Mücevher üretiminde alt yapımız ve iş gücümüz oldukça yüksek. Geçmişten gelen köklü bir deneyime ve zengin bir kültüre sahibiz. Bu birikimi modern üretim teknolojisi ve tasarım ile birleştiriyoruz. Türkiye mücevherleri tüm dünyada beğeniliyor, tercih ediliyor. Ülkemizi, eskiden olduğu gibi yeniden dünya mücevher sektörünün kalbi haline getirmek en büyük hedeflerimiz arasında yer alıyor. Asya pazarı da bizim en önemli ve değer verdiğimiz pazarlardan bir tanesi. Avrupa ve ABD’deki durgunluğu Uzakdoğu ve Asya ile aşmayı hedefliyoruz. Türkiye mücevher ihracatçısının mutlaka bu pazarlara eğilmeleri ve fırsatları değerlendirmeleri gerekiyor. Hong Kong Mücevher ve Değerli Taş Fuarı bu açıdan bizim için oldukça iyi bir fırsat diye düşünüyoruz” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz