Ana sayfa MAKALELER Değerli Metaller Rehberi

Değerli Metaller Rehberi

0
Değerli Metaller Rehberi
Değerli Metaller Rehberi
Değerli metaller için alış veriş yapmak hiç kolay değildir. Seçeneklerin çokluğu ve fiyatların inanılmaz yüksekliği işinizi daha da zorlaştırır. Kredi kartı limitinizi zorlamadan önce her metalin temel özelliklerini iyice öğrenmeniz gerekir. Bu bilgi daha akıllıca kararlar vermenizi ve zor kazanılmış paranızı doğru yere yatırmanızı sağlar.
Altın
Tüm zamanların en popüler değerli metali altındır. Paslanmaz ve aşınmaz böylece sonsuza kadar dayanır. Saf hali sarı, yumuşak ve kolaylıkla bükülebilirdir. Kendi başına çok güçlü almadığından bakır, çinko, nikel, platin, gümüş veya paladyumla karıştırılır. Ürüne alaşım denir ve renk çeşitleri bulunur. Ayar terimi altının bir mücevherde ne kadar kullanıldığını belirtir. Saf altın 24 ayardır. Eğer 18 ayar bir altınınız varsa bu 18 parça altın 4 parça da diğer metallerden oluşmuş demektir. Uzmanlar taşlı mücevherlerde kullanılacak altının daha düşük ayar olmasını tavsiye ederler böylece daha uzun ömürlü olur ve değerli taşı da daha iyi tutar.
Altın alırken ağırlığı da göz önünde bulundurmalısınız. İşlemesine göre metalin ağırlığı değişir buna bağlı olarak tam olarak bitmiş ve takı haline gelmiş son halinin fiyatı da.
Platin
Platin saf karakteri sebebiyle en asil metal olarak da bilinir. Bu şık ve modern değerli metal altından daha nadir ve değerlidir. Kolay işlenebilir oluşu karmaşık ve dantel gibi tasarımlarda tercih edilmesini sağlar. Genellikle en iyi mücevherlerde tercih edilir. Bu metalin üzerinde çok rahat işleme yapılır bu sebeple değerli taşlarla çok iyi kullanılır. Hasara karşı daha dayanıklı olduğundan pırlanta kolye, yüzük ve broşlarda daha fazla tercih edilir. Zamana diğer tüm metallerden daha iyi dayanır. Güncel ve şık bir görünüm arayan mücevher severler platini tercih etmelidir. Maceracı uzmanlar ilginç renkler elde etmek için platini başka metallerle karıştırırlar. Fakat yüksek fiyatı sınırlı sayıda tasarıma müsaade eder.
Titanyum
Titanyum neredeyse dünyadaki en dayanıklı ve en pahalı metaldir. Çok hafiftir. Alüminyumdan sadece %60 daha sert, çelikten %45 daha hafiftir. Doğal olarak beyazdır ve mücevher uzmanlarının parlak beyaz bir parlaklık için başka bir metalle karıştırmasına gerek kalmaz. Çok az çizik ve yıpranma gösterirler bu yüzden yıllar geçse de yine de güzelliklerinden bir şey kaybetmezler.  Ayrıca diğer metallere göre daha az bakım isterler. Değerli taşlarla bezenmiş titanyum aksesuarlar nişan yüzüğü ve alyans olarak mükemmeldirler.
Gümüş
Değerli metaller arasında sayılan platin, titanyum ve altın almaya gücü yetmeyen çoğu insan gümüşe yönelir. Tüm dünyada çok miktarda bulunur bu yüzden diğerlerine göre daha ucuzdur. Metal şıktır ve fazla bakım gerektirmez. Çok farklı değerlerde olanları mevcuttur o yüzden mutlaka bütçenize uygun bir tane bulabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz