Ana sayfa MAKALELER Ametist taşı ve özellikleri

Ametist taşı ve özellikleri

0
Ametist taşı ve özellikleri
Ametist taşı ve özellikleri
Ametist quartz ailesindendir ve birçok farklı renk ve şekilde olabilir. En eskiden beri bilinen rengi koyu mordur. Yüzükten bileziğe, küpeden kolyeye mücevherde en fazla tercih edilen rengi de budur. Mor kraliyet rengidir bu da bu taşa neden piskopos taşı denildiğini de açıklar. Zambia, Sri Lanka ve Kanada’da bir çok maden olmasına rağmen ametist genellikle Brezilya’da çıkarılır. Ametist adı Yunanca bir kelime olan amethystos’dan gelir. Anlamı sarhoş olmayan demektir.
Ametist taşı ve özellikleri
 
Bu değerli taş sarhoşluğa ve şarabın tarihsel etkilerine karşı güçlü bir panzehir olarak görülürdü.
Bu koyu mor ve daha uygun maliyetli taş mücevher tasarımında ideal bir tercih haline gelmiştir. Açıktan koyuya geniş ton seçeneği ve yaratıcı tasarımlara ve kesimlere olanak sağlayan çok çeşitli boyut ve şekillerde oluşu çekici mücevher tasarımları için neden en fazla tercih edilen taş olduğunu açıklar. Bazen harika bir yuvarlak kesim bu değerli taşın nefes kesen ve zarif koyu mor tonunu arttırır.
 
Değerli taşların ölçümü, taşların sertliği birden ona kadar bir skalada değerlendirilerek yapılır. Elmaslar on ile en sert taşlardır fakat ametist de yedinin altına düşmeyerek oldukça serttir. Bu skala taşların esneme kabiliyetini de göz önünde bulundurur ve nispeten daha dayanıklı taşlar tüm mücevher çeşitleri için idealdir.
 
Ametist birçoğuna nazaran daha dayanıklı bir taş olsa da yine de çeşitli zararlardan korumak ve bakımını yapmak için neler yapmalıyız?
Önerimiz parfüm gibi çeşitli maddelere maruz kalan taşı iyice temizlemeniz. Mücevherinizin harika görünmesini sağlamak için ılık sabunlu bir su ve yumuşak diş fırçasıyla temizlemenizi öneririz. Eski efsanelere göre ametist alkolizme karşı insanı korur, şarabın baştan çıkarıcı etkisini giderir, aşırı duygular, ihtiras ve uyuşturucuya karşı da etkilidir. Özellikle sadık ve bencil olmayan insanlara mutluluk ve iyi şans getirir. Cömertlik, bilgelik, şefkat, cesaret ve umut verir. Meditasyona teşvik eder akıl huzuru sağlar, stres ve yorgunluğa karşı etkilidir. Sanata karşı farkındalık yaratır, ilham verir, vizyonunuzu  ve sosyal durumunuzu geliştirir.
 
Bu taş hâlâ birçok insan için muamma olan kozmik enerji ve güce önem verir. Kırılgan, zayıf auralı ve entelektüel olarak gelişmemiş insan için pozitif bir etkidir.
 

Ametist taşı ve özellikleri konusunda ilave sorunuz varsa bize yazabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz