Pembe kuartz ve özellikleri

Pembe kuartz ve özellikleri

Pembe kuartzın adına ilk olarak Maine’de bulunan pembe bir kristalin keşfiyle ilgili 1938’de yazılmış bir kitap olan Kuartz Mineralleri’nde rastlanır. 1939’da Brezilya’da bulunana kadar fark edilmemişti. Bazı mineraloglar sadece iki çeşit olduğuna karşı çıksalar da genelde lal ve pembe kuartz terimleriyle bilinirler. Bununla birlikte lal ve pembe kuartz birkaç ufak fark dışında neredeyse aynıdır.
Farklılıklar
Lal kuartzın aksine pembe kuartz ışığa karşı duyarlıdır ve direkt güneş ışığına maruz kaldığında rengi solar. Pembe ve lal kuartzın renkleri farklı minerallerden kaynaklanır. Pembe kuartzda fosfor ve alüminyum izlerine rastlanırken, lal kuartzda talyum ve titanyum görülür. Ve en önemlisi sadece pembe kuartz kristale dönüşür.
Fiziksel özellikler
Kuartz ailesinin bir üyesi olarak pembenin sertliği 7, özgül ağırlığı 2.65’tir ve altıgen formundadır. Birbirlerine genellikle paralel olarak büyüyen minik kristal kümeler gibi görünür. Bu dalgalı mücevher taşı olarak değerlendirilir. Farklı türlerin kalitelerinin değerlendirilmesinde berraklık aranılan bir özelliktir. Orijinal pembe kuartz çok nadirdir, parlak değildir, ve mücevher olarak işlenmemiştir. Genellikle bir mücevher taş koleksiyonu olarak değil, orijinal haliyle satılır.
Metafiziksel özellikler
Dört çakra ile doğrudan bağlantılıdır. Çakra yogada vücudun enerji ve güç merkezleridir. Bu taş enerjiyi çakralar aracılığıyla iletmeye yarar, aynı zamanda kalp çakrası olarak da bilinen çakrayla bağlantılıdır. İçsel huzurun ve koşulsuz sevginin özelliklerini de taşır. Sevgi vermeye ve almaya yardımcı olur. Duygusal incinmelere, kalp kırıklıklarına, yanlızlığa, zalimliğe ve sevgi eksikliğine iyi gelir. Bu rengin sakinleştirici etkisi olduğu gibi kuartz ailesinin bir üyesi olarak dinamik ve yoğun bir güç sağlar. Terazi ve boğa burçlarıyla bağlantılıdır. Elementi toprak, gezegeni Venüs’tür.
İyileştirici özellikleri
Kalp, karaciğer, böbrek, göğüs kafesi, timüs bezi, göğüs boşluğu rahatsızlıkları için iyileştirici bir etkiye sahip olduğu söylenir. Hastalık sonrası nekahet dönemine yardımcı olur, yaralanma sonrası kilo kaybına iyi gelir ve düşük tansiyona iyi gelir. Cilt görümünü düzeltir, ciltteki hücre yenilenmesine yardımcı olur ve kırışıklıkları önler. Bayanlar doğurganlıklarını arttırmak veya düşükleri önlemek için kuartzdan faydalanabilirler.
Scroll to Top