Ana sayfa HABERLER Nakkaş Sarnıç’ta “İki Dirhem Bir Çekirdek”

Nakkaş Sarnıç’ta “İki Dirhem Bir Çekirdek”

0
Nakkaş Sarnıç

Nakkaş Sarnıç ‘ta “İki Dirhem Bir Çekirdek”

Koleksiyonlarını, geçmişten esinlenerek hazırlayan Canan Alimdar, ‘İki Dirhem Bir Çekirdek’ isimli üçüncü kişisel sergisini tarihi bir sarnıçta sanatseverlerle buluşturuyor. 30 Mart 2013 Cumartesi akşamı bir kokteyl daveti ile açılacak olan sergi, 8 Nisan 2013’e kadar Nakkaş Sanat Galerisi’nde gezilebilir.
İlk kişisel sergisini Argos in Capadoccia’da, 1500 yıllık tarihi manastırda açan Canan Alimdar’ın, ikinci sergisi de yine tarihi bir mekanda, Balat Kültür Evi’nde yer aldı. Sanatçı bu kez, yeni koleksiyonunu ‘İki Dirhem Bir Çekirdek’ isimli sergiyle, 30 Mart – 8 Nisan tarihleri arasında, 1400 yıllık geçmişe sahip eski bir su sarnıcında yer alan Nakkaş Sanat Galerisi’nde sanatseverlere tanıtıyor. Canan Alimdar’ın yeni koleksiyonunda, Bizans ve Osmanlı’nın dirhem ve sikkeleri, zarif mücevherlere dönüşüyor.
Canan Alimdar, 2013 takı koleksiyonunu ‘iki dirhem bir çekirdek’ deyiminden ilham alarak tasarladı. Klasik ve modernin buluştuğu koleksiyon, günümüz kadınına tarihten bir parça katarak gümüş sikke ve dirhemlerle süslüyor. Osmanlı’nın sikke ve dirhemi şimdi tasarımlarla mücevher şıklığına bürünüyor. Sanatçı 925 ayar gümüş kullandığı ‘İki Dirhem Bir Çekirdek’ Koleksiyonu’nda, takılara toprak altı görüntüsü verebilmek için gümüşü renklendirerek doğal halinde bırakmayı yeğliyor.

Nakkaş Sarnıç ‘ta “İki Dirhem Bir Çekirdek”

Tarihten küçük bir not:
Okkanın dört yüzde birine eşit olan dirhem hem ağırlık hem para birimidir ve daha ziyade hassas teraziler için kullanılır. Ancak sarraflar, dirhemden daha hassas ölçümler için 5 santigram karşılığı bir ağırlık birimi daha kullanırlar; bu da çekirdektir.  Bir altın lira ise iki dirhem ve bir çekirdek ağırlığındadır. Dilimize “iki dirhem bir çekirdek” kavramı da altın kıymetinde ve pırıl pırıl giyim anlamında bir deyim olarak girmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz