Ana sayfa MAKALELER Amber-Yaşayan Bir Efsane

Amber-Yaşayan Bir Efsane

1218
0
Amber-Yaşayan Bir Efsane
Amber-Yaşayan Bir Efsane
Amber genellikle yaşayan bir efsane olarak anılır çünkü fosilleşmiş ağaç reçinelerinden elde edilir. İlk Avrupalılar bu taşı mücevher ve parfüm olarak kullanmış ve dünyanın farklı bölgelerinden insanlar 2000 yıl önce bile bu taşın ticaretini yapıyorlardı. Birçok tarihe şahitlik etmiş bu taş eski uygarlıklar kadar yaşlıdır. Bu taşın ortaya çıkışı günümüzde maden endüstrisinde hâlâ en büyük oluşumlardan biridir. Maden yatakları Rusya’da Baltık Denizi’nde bulunur.
Fosilleşmiş ağaç reçinelerinin oluşumu milyonlarca yıl sürer.  Süreç içinde reçinede birçok farklı çeşit bitki ve hayvan hapsolur ve sonuçta hepsi bu değerli taşın bir parçası olurlar. Aslında pek çok kelebek, arı, larva ve kara salyangozu yüzyıllar içinde amber madenciliğiyle keşfedilmiştir.  Genellikle taşın içerisinde parçalar ne kadar benzersizse taş da o kadar değerli hâle gelir.
Her ne kadar fosilleşmiş ağaç reçinesi olsa da bu değerli taş yapay olarak laboratuvarlarda da üretilebilir. Bu şekilde endüstri taşın oluşmasını milyonlarca yıl beklemek zorunda kalmaz. Teknolojideki gelişmeler sayesinde organik bileşimin oluşum süreci tamamen taklit edilebilir. Bu durumda taşın kalitesini belirleyen içindeki kehribar asidi seviyesidir.  Tabi ki doğal yollardan oluşan amber taşıyla karşılaştırıldığında insan yapımı yapay amberin kıymeti daha düşüktür.  Kehribar asidi en yüksek seviyede olan en kıymetli taşlar Baltık Denizi’nden çıkarılır.
Taşın insan yapımı mı yoksa doğal mı olduğunu anlamak için ılık tuzlu su dolu bir bardağa bırakın. Sentetik olan batarken doğal olanı yüzecektir. Taşa sıcak bir iğne de batırabilirsiniz. Doğal olanı çam kokusu verirken yapay olanı yanık plastik gibi kokacaktır.
Kullanımı
Tarih öncesi kıymetli bir taş olan amber sevgi, tutku ve dayanıklılık ile bağdaştırılır. Kullanan  kişiye neşe getirdiğine inanılır. Sarı renkli bu kıymetli taşın yaşamın sıkıntılarını azalttığı bilinir. Negatif enerjiyi emerek yatıştırıcı bir enerji yayar; bu da insanı ferahlatır.
Amberle ilgili başka efsaneler de vardır.  Halk tarafından büyülü güçleri olduğuna inanılır. Sinirleri yatıştırıcı ve ağrıları dindirici şifalı güçleri olduğuna, insan enerjisini yenilediğine inanılır. Sarı amber eskiden mide ve karaciğer problemlerinin tedavisinde kullanılırdı.
İnanışa göre; bir erkek eğer bir kadına amber verirse bu daha sonra evlenecekleri anlamına gelir. Evlilik yeminlerinin yenilenmesini sembolize eder. Bazı kültürler savaş sırasında şans, cesaret ve kendine güven getirdiğine inanır.
Amber farklı renklerde  de olabilir. En yaygını bal ve mat sarı renkli amberdir. En nadiri ise yeşil ve mavi renkli olanıdır. Diğer bilinen renkler beyaz, kahverengi ve siyahtır. Gümüş, altın ve diğer değerli taşlarla karıştırılarak mücevher yapımında kullanılabilir. En iyi ametist ve yeşimle görünür.
Amber çok hassas bir taş olduğundan son derece özen gösterilmelidir. Yanabilir, çiziklere ve parfüm gibi kimyasallara karşı çok hassastır. Güzelliğini korumak için sadece sabunlu su ve yumuşak bir bezle hassas bir şekilde temizlenmelidir. Oda sıcaklığında saklanmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz