Ana sayfa MAKALELER Elmas Kalitesi ve Dört Kıstas: Karat, Berraklık, Kesim, Renk

Elmas Kalitesi ve Dört Kıstas: Karat, Berraklık, Kesim, Renk

0
Elmas Kalitesi ve Dört Kıstas
Elmas Kalitesi ve Dört Kıstas
Elmas kalitesi dört temel faktöre dayanır. Mücevher uzmanları buna dört kıstas adını verir. Pırlanta satın alırken bu ölçekleri bilmek gerekir ki her biri ayrı ayrı pırlantanın fiyatını belirler.
Karat
Karat değerli taşlar için kullanılan bir ölçü birimidir. Karat terimi eski çağlarda kıymetli taşları tartmak için kullanılan keçiboynuzu çekirdeğinden gelir. Bir karat 1/5 grama denk gelir ve daha sonra 100 birime bölünür. 50 birimlik bir pırlanta ½ karat veya 0.50 ct.’dir. Pırlantanın değeri boyutuyla beraber artar. Küçük olanlarla kıyaslandığında büyük değerli taşlar daha nadirdir. Tabi ki bu taşların para değeri de hayli yüksektir.
Berraklık
Berraklık en önemli ölçüt olarak bilinir. Çünkü bu taşın görünümünü verir. Berraklık, taşın içindeki kalıntılar ve lekeler olarak bilinen iç ve dış etkenlere göre değişir. Düzensiz olanlar volkanik kayalardan gelmiştir. Aslında elmas saf karbondan oluşur. Oluşum esnasında yakındaki mineraller taşın içerisinde hapsolur, bu da taşın kusurlarına sebep olur. Uzmanlar taşa değer biçerken on kat büyütülmüş standart bir ışığa tutarlar. Daha evvel bahsettiğimiz gibi yabancı maddelerin miktarı, boyutu ve görünürlüğü taşın berraklığını belirler. Kusursuz elmaslar daha parlak ve güzel göründükleri için hiç şüphesiz daha pahalıdır. Sınıflandırma hiç lekesizden çok lekeliye doğru yapılır.
Kesim 
Kesim sadece taşın şekliyle ilgili değildir. Aslında taşın bakan kişinin gözüne ışığı nasıl geri yansıttığıyla ilgilidir. Bu dört kıstasın en zorlusudur. Kesim pırlantanın parlaklığını ve ışıltısını etkiler. Yüksek değerde bir taş ışığı geçirir ve onu geri yansıtırken büyüleyici bir parlaklık yayar ve renk oyunları yapar ki bunlara “parıltı” adı verilir. Basit bir deyişle iyi kesilmiş bir pırlanta gözünüzü alır. Yanlış kesilmiş bir pırlanta mat ve cansız görünür bu da değerinin düşmesine sebep olur. Kesime göre pırlanta mükemmel, çok iyi, iyi, normal ve kötü olarak değerlendirilir.
Renk
İdeal pırlanta renksiz olandır ama bu pek nadirdir. Renk skalası, renksizden oldukça renkliye doğru gider. Birim olarak da D’den Z’ye doğru adlandırılır. Değerlendirme bir renk ölçer vasıtasıyla yapılabileceği gibi en iyi kalitede bir taşla kıyaslanarak da yapılabilir. En ucuzları beyazımsı, bulanık sarı veya kahverengimsi olanlardır. Işığı yansıtacaklarına emerler bu da taşın parlaklığını yok eder. Genellikle renkli elmaslar daha düşük değerdedir ve renksiz mücevherlerden daha ucuzdur.
Bazı mücevher uzmanları elmas kalitesi değerlendirmesinde bir kıstas daha eklerler o da sertifikadır. Buna ölçüm karnesi adı da verilir. Bu karne yüksek kaliteli profesyoneller tarafından gelişmiş değerli taş ölçüm aygıtları kullanarak sağlanır.

Pırlanta kesinlikle bir kadına alınabilecek en güzel hediyedir. İster doğum günü, ister evlilik teklifi yada yıl dönümleri aldığınız taşın büyüleyici parlaklığıyla ekstra özel hâle gelir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz