Tektaş Yüzükler Hakkında Bilgiler

Pırlantalar sadece tektaş yüzükler için düşünülmemeli

Tektaş yüzük, aslında metal bir halkaya yerleştirilmiş tek bir taştır. Nişan yüzüğü söz konusu olduğunda bazı istisnalar dışında taş her zaman pırlantadır. Bu makalede tektaş yüzüklerden ve neden pırlantanın tektaş yüzükler için tek tercih olmaması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Tektaş Tarihçe

Tarihteki ilk elmas nişan yüzüğünü Avusturya’lı Maximillian 1477 yılında Borgonya’lı Mary’ye vermiştir. Meşhur kuyumcu, Tiffany tektaşını halka 1886’da sunmuştur. Günümüzde kadınların çoğu hâlâ sade, zarif beyaz altınla pırlanta kullanmayı seviyor.
Dikkate alınması gerekenler
Tektaşın uygun ölçüsü ve kesimi birçok şeye dayanır. Elin, parmağın şekil ve ölçüsü, yaşam biçimi ve kişisel zevki göz önünde bulundurulmalıdır. Gerçekten son derece aktif bir yaşantınız varsa küçük taşlı, yuvarlak köşeli bir tektaş sizin için son derece kullanışlı ve ideal olacaktır.
Uyarı
Elmas doğadaki en sert doğal madde olsa da köşelerin kırılması, uçlarının aşınması ve taşın gevşemesi çok yaygındır. Yılda iki kez güvenilir ve tanınmış bir kuyumcuya yüzüğünüzün bakımını yaptırmanızı tavsiye ederiz.
Yanlış bilinenler
Tektaş yüzük ararken , tek seçenek pırlanta değildir, farklı renkte mücevher taşlar da tektaş yüzükler için idealdir. Yakut, zümrüt, safir ve tüm diğer yarı değerli ya da değerli taşlar tektaş yüzüklerde kullanılabilirler.
Bunları biliyor musunuz ?
Modern, gelişmiş ve en iyi tektaş kesiminde elmas elli altı, elli yedi faset arasında kesilerek ışık miktarı en üst seviyeye çıkarılır bu yüzden yüzük pırıl pırıl parlar. Bundan sonra adı Pırlanta olur. Bir çok insan elmas ve pırlantanın sadece yüzük için uygun olduğunu düşünür halbuki harikulade güzel elmas ve pırlanta küpeler ve diğer aksesuarları da alabilirsiniz. Bunlar da çok çekici ve güzel durur.
Farklı taşlardan mücevher kullanmak da son zamanlarda çok moda olmaya başladı. Mücevherler titanyum gibi değerli metallerden ya da som altından yapılabilir. Ama mücevherin içinde elmas ve pırlanta olması takıya farklı bir çekicilik ve güzellik kazandırır. Pırlanta taşlarla bezenmiş altın takılar genç kızlar ve tüm kadınlar tarafından büyük ilgi görüyor.
Modern mücevherler birçok farklı şekil ve tarzda olabilir. Elmas bir kolye bir kadını toplantıların merkezi haline getirebilir. Veya ışıldayan pırlanta küpeler diğerlerini hayran bırakır.
Yüzükler, broşlar ve bilezikler de elmasın kullanıldığı diğer mücevherlerdir.
Scroll to Top