Değerli Taşlar

Popüler Değerli Taşlar

Popüler Değerli Taşlar

İster mükemmel hediyeyi arıyor olun ister sadece var olan mücevherlerinize yenilerini eklemek, popüler değerli taşları tanımak bir zorunluluktur. Taşlar farklı çeşitlerdedir. Nadirlikleri, boyutları, renkleri, üretim şekilleri ve içerikleri piyasadaki değerlerini belirler. Pırlantalar her kızın listesinde başı çekse de en az onlar kadar güzel ve değerli başka seçenekler de var. Her birine tek tek bakarak zevkinize ve bütçenize uygun olanı bulalım.
Popüler Değerli Taşlar
Zümrüt
Bu yeşil taşın tarihçesi çok eski çağlara uzanır. Elmastan bile daha nadir oluşu mücevher piyasasında talebi arttırır. Madenden çıkarılmasının zorluğu yüksek fiyatına etki eder. Nede olsa bir zümrüde sahip olmak size Kleopatra gibi hissettirir ki kendisinin zamanında zümrüt madenleri açtırdığı söylenir. Zümrüt yüzük, kolye ucu ve küpe olarak muhteşemdir. En kıymetlileri koyu çimen yeşili ve parlak olanlardır. Tıpkı pırlanta gibi parlaklıklarının artması için çok iyi kesilmeleri gerekir. Fakat taşın esas değerini belirleyen rengidir. Zümrüt Mayıs ayında doğanların uğurlu taşıdır.
Safir
Safir dünyadaki en güzel taşlardan biridir. Çoğunluğu mavi renktedir ama yeşil, sarı ve mor renkleri de vardır. Efsaneye göre bu taş cennetin, sadakatin, samimiyetin ve masumiyetin sembolüdür. Taşın değeri saflığına ve rengine göre belirlenir. Rengindeki küçük nüanslar değerini değiştirir. İdeal olanı safirin parlak, saf ve üzerinde gri veya kahverengi izler olmayan orta ton bir mavidir. Nişan yüzüklerinde ve kolye ucunda harika görünür.
Akuamarin
Akuamarin antik çağlardan beri bilinir. Dünyanın her yerinde bulunur ama en önemli parçalar Brezilya’dan gelir. Fakat çok fazla bulunabilir olduğundan fiyatı diğer kıymetli taşlara göre daha azdır. Değeri aynı zamanda mavi renginin koyuluğuna göre de değişir. Bazı taşlara rengi koyulaşsın diye işlem uygulanır. Bu doğal süreci devam ettirmek için uygulanan son derece gelişmiş bir teknik olsa da yine de işlem görmemiş taşlar daha pahalıdır. Mavi topaz ve akuamarin birbirlerine çok benzer. O yüzden satın alırken çok dikkatli olmalısınız. Unutmayın topaz akuamarinden daha ucuzdur.
Yakut
Yakut popülaritesine bakarak pırlantadan sonra değerlendirilir. Aynı zamanda kralların taşı olarak bilinir bu yüzden de değeri fazladır. Kırmızın her tonu oldukça çekicidir fakat en kıymetlisi ateş kırmızısıdır.
Berrak ve daha az lekeli taşların fiyatı da artar. Eski çağlarda büyülü bir taş olduğuna inanılırdı. Eski insanlar mideyi yatıştırdığına, huzur ve refah getirdiğine inanırlardı.
Tüm bu değerli taş seçenekleri içinde artık elmasın tek dostunuz olduğunu söyleyemezsiniz. Mücevherleriniz için artık yakut, safir, zümrüt ve akuamarininiz var.
Scroll to Top