en değerli mücevherler

En Değerli Mücevherler Hangileri?

Mücevherler tamamen değerli taşlardan veya bir kısmı değerli taşlardan yapılmış süs veya takı eşyalarıdır. Değerli taşların kadınlar için önemini hepimiz biliyoruz. En değerli mücevherler arasında yer alan mücevherlerden, etkilenmeyecek kadın da yok denilecek kadar az.

Belki inanmayacaksınız ama sadece süs eşyası veya takı olarak kullanılan mücevherlerin fiyatları 250 milyon USD gibi rakamları bile geçebiliyor. Oldukça değerli yatırım yapmak isteyen iş insanları ve zenginler tarafından alınan bu ürünler, kötü süreçler yaşanmadığı sürece aile yadigarı olarak kalıyorlar. Değerli mücevherler fiyatlandırma skalası genellikle tasarımın kalitesi ve tasarımda kullanılan malzemelere dayanıyor.

En Pahalı ve En Değerli Mücevherler

Paranın satın alabileceği en güzel ve en eşsiz mücevherleri sizler için sıraladık. En değerli mücevherler arasında bulunan eşsiz parçalar;

  1. Dünya tarafından en çok bilinen ve en çok arzulanan mücevherlerin başında “The Hope Diamond” yer alıyor. 45.52 karat olan mavi renkte oldukça değerli bir taştan yapılma mücevherin tarihi 1666’lı yıllara dayanır. 1668 yılında ise bir tüccar tarafından 9.Kral Louis’e satılmıştır. Yaklaşık 250 milyon USD gibi bir rakam ile tahmini değeri bildiriliyor.
  2. Pahalı mücevherler arasında yer alan “Peacock Broochh” tamı tamına 100 milyon USD üzerinde toplamı yaklaşık 120 bin karat eden ve 1.300 parça değerli taştan oluşan bir eser.
  3. Blue Moon of Josephine” Josephine’in mavi ayı diye çevirebileceğimiz eser listemizin diğer sırasında yer alıyor. Hong Konglu bir milyonerin 7 yaşındaki kızı Josephine için yapıldığından adı da ona özel olarak konulmuş. Tahmini ederi yaklaşık olarak 50 milyon USD.

Listemizde elbette bazı yerlerde atlamalar veya gelecek tarihler için fiyat değişimleri olabilir. Fakat sizler için hem en güzel duran hem de değerli mücevherler arasında oldukça pahalı olanları listelemeye çalıştık.

En Değerli Mücevherler ve Taşları

Mücevher taşlarının değerleri duruşları ve dünya üzerinde bulunma oranlarına göre fiyatlandırılır. Taşların saflık oranları (karat altın gibi) belirlendikten sonra, belirlenen fiyatlardan satışa sunulurlar. Hali hazırda oldukça değerli olan bu taşları alan mücevher tasarımcıları, taşların değerine değer katarlar. En değerli mücevher taşları arasında ilk 3 ise şöyle;

  1. Mavi Elmas’ın karat başı fiyatı 3.93 milyon USD.
  2. Jadeite adlı mücevher taşının karat başı fiyatı 3 milyon USD.
  3. Pembe Elmas’ın karat başı fiyatı ise 1.19 milyon USD.

Elmas, pırlanta ve zümrüt taşlarının da kendi aralarında türleri bulunmakta ve bu türlerin dünya üzerinde bulunma oranlarına göre fiyatlandırma yapılmakta. Genellikle hepimizin bildiği en değerli metal altın iken, dünyaca zenginlerin bildiği değerli taşlar ve fiyatlandırmaları ise bu şekilde.

En değerli mücevherler yazımızı beğendiyseniz, buna benzer yazılar için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sayfamızda kullandığımız mücevherlerin fiyatlandırmaları zaman içerisinde değişebilir. Değer kaybedebilen veya değerleri artabilen bu taşlar için dünyaca zenginlerin ilgisi oldukça büyük.

Yukarıda da okuyabileceğiniz üzere, 7 yaşında bulunan kızına 50 milyon USD’lik bir takı alan insanlar bile bulunuyor.

Scroll to Top