Erkeğin Ziyneti Saat

Erkeğin Ziyneti Saat

Saat, her ne kadar günlük yaşam için bir gereksinim olsa da, artık bunun ötesinde bir tarz sembolü haline gelmiştir. Günümüzde çok farklı fiyat gamına sahip olan saatler modellerine, teknolojilerine ve hatta yapımında kullanılan madenlere göre ücretlendirilmekte. Şıklığın sembolü olan, tarzı bir bütün haline getiren saatlerin fiyatlarının neden bu kadar değişken olduğunu biraz açıklayalım.
Öncelikle saatin camında kullanılan malzemelerin ne olduğundan bahsedelim. Saatinizin camında kullanılabilecek materyallerden bazıları şunlardır:
–  Mineral
–  Safir
–  Mika
–  Kristal
–  Organik Cam
Birçok farklı etken ile birlikte saatinizin tutarını belirleyen önemli faktörlerden biri camdır. Bir diğer önemli faktör ise kasadır.Kasanın saat için en önemli kısım olduğunu söyleyebiliriz zira bildiğiniz gibi bütün mekanik aksam ve pil genelde kasanın içinde bulunur.
Saatin tutarının belirlenmesinde büyük payı olan kasayı oluşturmak için hangi malzemelerin kullanıldığı çok önemli bir faktördür. Hatta seçeceğiniz saati kasasının kalitesine göre bile seçebilirsiniz, ki bu tamamen sizin zevkinize ve ne şartlarda kullanacağınıza göre değişebilen bir seçim olacaktır. “Peki saat kasalarında kullanılan malzemeler nedir” sorusuna ise şöyle cevap verelim : Çelik, Plastik, Metal, İyon Kaplama, Alüminyum, Silikon, Taşlı, Seramik, Polikarbon, Altın Kaplama, Altın, Gümüş, Gümüş Kaplama, Titanyum, İyon ve Bakır.
Bu malzemeler üreticilerine göre ve saatlerin kalitesine göre değişkenlik gösterebilecek malzemeler fakat genelde saat kasalarında bu malzemeler kullanılır.
Saat kordonlarına geçecek olursak eğer aynı şekilde birçok farklı malzeme kordonlarda da kullanılmaktadır.
mrt15b-erkegin-ziyneti-saat-kuyumistanbul
Önceden de bahsettiğimiz gibi bu liste daha fazla uzayabilir fakat genelde kullanılan malzemelerden bahsettiğimiz listeyi kısa tuttuk. Seçilen kordonun malzemesi ile doğru orantılı olarak sağlamlığı da önemli bir faktör. Kordonların kopması ve ya kırılması saatimiz için hiç istemeyeceğimiz bir durum olduğu için dikkat etmemiz gereken faktörlerden biri kordonun sağlamlığıdır.
Bunlar dışında, saatinizin analog ve ya dijital olması, kronometresi olması, takvimi olması fiyat üzerinde etkili olacak faktörlerdendir.
Saat alırken en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, saatin güvenilir bir yerden alınması. Görüntü olarak orijinal saat markalarının görüntülerine çok yakın görüntülere sahip fakat sağlamlık olarak aynı derecede sağlam olmayan birçok ürün mevcut. Yanlışlıkla bu ürünlerden alıp sıkıntı yaşamamak için her zaman orijinal ürün tercih etmeli ve ürünlerinizi güvenilir belli başlı internet sitelerinden veya mağazalardan yapmalısınız.
Scroll to Top