İnci kolye fiyatları

İnci Kolye Fiyatları … 
 
Aslında inciler tıpkı pırlantalar gibi dünyada en aranılan mücevherlerdir. Pırlantalar küpelerde inci kolyelerde daha revaçtadır. Ve tıpkı pırlanta gibi inci de son derece pahalı bir mücevherdir. Bununla birlikte incinin değerini belirleyen belirli kriterler vardır.
 
Menşeine ve yetiştiriliş şekillerine göre dört temel kriter vardır. Deniz incilerinden en hesaplı olanı Akoya incisidir. Akoya incisi klasik inci olarak bilinir ve yüz yıllardan beri üretilip satılır. Önceleri bu inciler pahalıydı fakat 20.yy’da özellikle Japonya ve Çin’deki seri üretim sonucunda  fiyatları düşmüştür. Bu inciler 1 ilâ 10 mm’lik (ki oldukça nadirdir) ölçüleriyle inci dünyası içinde en küçükleridir. Kusursuz yuvarlak bir şekilleri ve pembe, yeşil ve mavi tondaki renkli  inci çeşitlerine  göre çok doğal bir renkleri  vardır. Çok nadiren Akoya incileri mavi ve siyah renkte üretilir. Akoya incisine siyah rengi vermek için Kobalt-60 radyasyon terapisi uygulanır çünkü doğal siyah Akoya incisi mevcut değildir.
 
Bir diğer tür de tatlı su incileridir. Bunlar da düşük fiyat kategorisindedir. Adından da anlaşılacağı gibi tatlı suda yetiştirilirler. Genellikle Çin’de, Japonya’nın göl ve akarsu yataklarında ve Birleşik Devletler’de üretilirler. Çok fazla sayıda seri üretilirler fakat Akoya incilerinin aksine şekilleri kusursuz değildir. Her bir tatlı su incisinin şekli bir diğerinden farklıdır. Gerçekten yuvarlak bir tatlı su incise bulmak oldukça zordur ve bunlar diğerlerine gore daha pahalıdır. Renkli çeşitleri de mevcuttur. Genellikle doğal pastel tonlarda bulunurlar ve boyutları 1 ilâ 15mm. arasında değişir. Hem bu özelliklerine hem de doku ve parlaklıklarına gore değerlendirilirler.
 
sbt15b-inci-kolye-fiyatlari-kuyumistanbul
 
 
Şimdi de daha pahalı bir tür olan Tahiti incisine gelelim. Bu inciler Black-lip inci istiridyelerinden elde edilir. Genellikle Fransız Polinezya’sı, Cook Adaları ve Mikronezya Adalarında yetiştirilir. En egzotik renk paletine sahip inci türü budur. Krem tonlardan griye, çimen yeşilinden  yanardöner tavuskuşu yeşiline ve koyu siyaha kadar renkleri mevcuttur. En çok rağbet göreni siyah ve tavuskuşu yeşili olanlarıdır. Kendisi gibi bir tuzlu su incisi olan Akoya’nın aksine sedefi daha incedir bu da fiyatını arttıran bir faktördür. Tahiti incilerinin değerinin belirlenmesi tamamen Polinezya hükümetinin elindedir ve onların yüksek standartları vardır. Bu sebeple Tahiti incilerinin kalitesinden şüphe duymamalısınız. Boyları 8 ilâ 18 mm. arasındadır. Güney Denizi incilerinden daha küçüktürler ama renk olarak daha fazla çeşitleri vardır ve neredeyse her zaman yuvarlaktırlar bu da fiyatlarını arttırır. Değerleri 50 ilâ 5000 dolar arasında değişir.
 
İnciler arasında en pahalı olanı Güney Denizi incileridir. Diğer inciler arasında en büyük ve en parlak olanlarıdır. Güney denizi incileri tabi ki Güney Denizi’nde üretilir. Özellikle Filipinler, Endonezya ve biraz da Avustralya. Yetişmeleri 2 ilâ 4 yıl sürer ki bu güzel ve doğal incileri satın alacak parayı ancak bu kadar zamanda biriktirebilirsiniz. Renkleri kremden koyu altın rengine kadar çeşitlilik gösterir. İstiridyenin içinde kaldıkları süreye bağlı olarak diğer incilere göre boyutları daha büyüktür. Boyutları 10 mm ilâ 13 mm. arasında değişir ve sedefleri daha kalındır. Bu da daha parlak ve ışıltılı oldukları anlamına gelir. Fakat boyutları yüzünden şekilleri diğer tuzlu su incileri kadar mükemmel yuvarlaklıkta değildir. Doğal güzellikleri, parlaklık ve nadir bulunurluklarıyla birleştiğinde oldukça yüksek bir fiyata ulaşır. İyi kalitede bir Güney Deniz incisinden yapılmış bir kolye size en az 100,000 dolara mâl olur.
 
Temel olarak incileri değerlendirirken kullanılan iki kriter vardır: birincisi parlıklığı veya sedefi, ikincisiyse yuvarlaklığı. Değerlendirmede % 70 parlaklığa % 30 da yuvarlaklığa bakılmalıdır. Sedeften kaynaklanan parlaklık inci daha istiridye içindeyken oluşur. Parlaklık sadece incinin kendi ışıltısı demek değildir aynı zamanda bir ışık kaynağına doğru tutulduğunda nasıl parladığı da önemlidir. Bu ayrıca incinin dayanıklılığı hakkında da fikir verir. En parlak inci en fazla sedef katmanına sahip demektir.  Böylece inciniz daha uzun dayanır ve çabuk kırılmaz ya da soyulmaz. Incinin yuvarlaklığı ve şekli değişkenlik gösterir. Mükemmel yuvarlaklıkta bir inci bulmak çok nadirdir bu sebeple çok da kıymetlidirler. Fiyat üzerinde fazla bir etkisi olmasa da kişisel tercih ve zevk açısından incinin rengi de önemlidir.
 
Son olarak bir mücevherde özellikle de kolyede incilerin birbirine olan uyumu da çok önemlidir. Tam bir güzellik için tüm incilerin aynı renk, aynı şekil ve aynı parlaklıkta olması gerekir.
 
İnci Kolye Fiyatları … 

Scroll to Top