Ana sayfa MAKALELER Pırlanta Şekilleri

Pırlanta Şekilleri

0
Pırlanta Şekilleri
Pırlanta Şekilleri
Pırlantalar dört kıstasa göre değerlendirilir. Renk, berraklık, kesim ve karat ağırlığı. Fakat taşın değerini belirleyen bir kıstas daha vardır ki o da şeklidir. Çok az uzman şekli önemli karakteristikler listesine alır fakat paranızı bir parça mücevhere yatırmayı planlıyorsanız daha fazla seçeneğinizin olduğunu bilmeniz önemlidir.

Pırlanta Şekilleri

Yuvarlak
Piyasadaki pırlantaların çoğu bu şekildedir. Birçok mücevher uzmanının tercihi bu kesimdir çünkü bu kusursuz kesim maksimum parlaklık ve ışıltı verir. En popüler kesim olduğundan renk, kesim ve berraklık gibi diğer ölçütlerde de esneklik sağlar. Yuvarlak kesim aşınma ve yıpranmalara karşı daha uzun süre dayanıklıdır. Alıcılar için fiyatı yüksektir ama fazla benzersiz değildir.
Prenses
Prenses kesim minimalist dizaynıyla modern bir görünüm sağlar. Sivri köşeleri ve geleneksel kare taban şekli ile kendine ait bir etkileyiciliğe sahiptir. Birçok parıldayan kesiklere sahiptir ve parmakta çok hoş durur. Nişan yüzüklerinde en çok tercih edilen kesimdir. Her çeşit metalle uyumludur.
Kuşon
Kuşon aynı zamanda eski yıldız veya yastık kesimi olarak da bilinir ve yüzyıllardır kullanılır. Yuvarlak köşeleri ve geniş kesikleri taşın parlaklığını arttırır. Kuşon kesimli pırlantalar oldukça dayanıklıdır.
Radyan
Radyan kesimli pırlantanın düzgün köşeleri vardır. Baget ve yuvarlak kesimli taşlar için idealdir.
Oval
Oval kesim, yuvarlak kesim pırlantaya benzer ama genellikle çivi şeklindedir. Simetrik tasarımı ve uzun şekliyle elde son derece hoş bir illüzyon yaratır. Geleneksel görünümüyle orta yaş bayanlar için daha uygundur.
Markiz
Markiz kesim karat ağırlığını arttırarak mücevherin daha büyük görünmesini sağlar. Tektaş olarak çok güzel durur. Bir de yuvarlak veya inci şeklinde ufak yan taşlarla birleştirildiğinde çok iyi görünür. Parmaklarını daha uzun ve ince göstermek isteyen bayanlara tavsiye edilir.
Pırlanta Şekilleri
Pırlanta Şekilleri
Zümrüt
Zümrüt kesimin dikdörtgen kesikleri vardır ve kubbe denilen eşsiz bir optik görünüme sahiptir. Şekil elmasın berraklığını vurguladığı için hiç lekesiz taşlarda en iyi sonucu verir.
Asscher
Kare olmasının haricinde zümrüt kesimle neredeyse tıpatıp aynıdır. Berraklığı vurgular ve taşın rengi köşelerde hafifçe görünebilir.
Armut
Armut kesim yuvarlak tepesi ve sivri ucu nedeniyle aynı zamanda damla kesim olarak da adlandırılır. En iyi görünüme oval ve markiz kesimle birleşince ulaşır. Tüm mücevher uzmanları parmağa hoş bir incelik etkisi verdiği konusunda hem fikirdir. Vitrinde en çok kolye ucu ya da küpe olarak eşleştirilir.
Kalp
Aşkın sembolü olan kalp şeklinde pırlanta tabi ki aşıklar için idealdir. Aslında üzerinde ufak bir çukur olan damla şeklidir. Kesimi çok zor olduğundan bazı kusurlar ortaya çıkabilir. Yüksek kaliteli bir taş için şekle ve çerçeveye dikkat edin.
Her pırlanta kesimi taşın kalitesini belirleyen benzersiz bir şekil sunar.  Zevkinize ve bütçenize uygun, her taktığınızda kendinizi zarif hissedeceğiniz şekli seçin.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz