Ana sayfa MAKALELER Değerli İnciler Tarihi

Değerli İnciler Tarihi

0
Değerli İnciler Tarihi …
İnci günümüzde tüm dünyada kıymetli kabul edilir. Hepimizin sevdiği incinin ilk bulunuşu muhtemelen yiyecek arayan insanlar tarafından olmuştur. Eski zamanlardan beri inciyle ilgili bilgiler pek çok dini inanışta ve mitolojide yer almıştır. Mesela Mısır’lılar incileri o kadar severlermiş ki onlarla gömülürlermiş. Kleopatra ise inciyi toz haline getirip şaraba karıştırarak içermiş.

Değerli İnciler Tarihi …

Roma’da inci, yüksek ekonomik statü ve sosyal durumun göstergesiydi. Aşk ve evlilikle ilgili bağlantısı ve kıyaslanamaz güzelliği sebebiyle inciye çok önem verirlerdi. Ayrıca bu kıymetli taşın kendilerini kötülüklerden koruduğuna inanırlardı. Günümüzde inci yetiştiriciliğle beraber inciler isteyen  herkesin alabileceği  kadar yaygın ve hesaplı olmaya başladı.
İncinin, asiller tarfından kullanılıp bu kadar kıymetli kabul edilmeye başlanmadan önce yemek arayışı sırasında bulunduğunu daha önceden belirtmiştik. Tabi ki incinin tam olarak nerede, ne zaman keşfedildiği insanoğlu için bir muamma. Bununla birlikte Fred Warn adında bir gemoloğun inciyi ilk bulan insanların kim olduğu konusunda bir  teorisi var. Ona göre Hindistan kıyısında yaşayan eski kayıp bir kabile tarafından keşfedilmiş.  Kabile muhtemelen denizde balık ya da yiyecek herhangi bir şey arıyordu. Bir şekilde istiridyelere rastlamışlar.
sbt15b-tarihin-degerli-incileri-kuyumistanbul
Hepimizin bildiği gibi inci istiridyenin içinde oluşur. İstiridyeleri açtıklarında ise içlerindeki mükemmel şekildeki tuzlu su incilerini görmüşler. Warn’a göre, kabile bulduğu bu yuvarlak taşın parlaklığı karşısında büyülenmiş ve çok değerli saymıştı. Bu sebeple incileri toplayıp biriktirmeye başlamışlar ve bu etkileniş nesiller boyu devam etmiştir.  Yıllar geçtikçe insanlar incileri kullanmak için daha fazla farklı ve yaratıcı yollar bulmuşlardır.
Ayrıca incinin ilk bulunuşu araştırılırken en eski incinin kimde ve nerede bulunduğu sorusuna da cevap aranmıştır. Yıllarca süren araştırmaların sonucunda arkeologlar milattan önce 520 yılında ölmüş bir Pers prensinin lahitinin içinde bulunmuştur. Araştırmacılar bunun bulunan en eski inci olduğundan  oldukça emin. Eğer bu inciye yakından bakmak istiyorsanız Louvre müzesinde sergileniyor.
Arkasındaki zengin tarihcesiyle inciler son derece dikkate değer kıymetli taşladır. Şunu unutmamalıyız ki bu kıymetli taşlar tamamen doğanın bir ürünü olduğundan çok iyi muhafaza edilmeli. Tüm doğal kaynaklar gibi bir gün tükenebilir bu yüzden dikkatli olmalı ve kıymetini bilmeliyiz. Bir dahaki inci alışverişinizden sonra doğaya sahip çıkma konusunda neler  yapabileceğinizi düşünün.
Değerli İnciler Tarihi …

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz