Ana sayfa MAKALELER Tesbih İmameleri

Tesbih İmameleri

0
Tesbih imameleri
Tesbih imameleri, tesbihlerin nerede başladığını ve nerede bittiğini gösteren, tesbihin diğer parça ve aksamlarına göre biraz daha tombul olup farklı çeşit ve anlamları ihtiva edebilen tüm tesbih tanelerinin dizilmiş olan ve tesbih iplerinin iki tarafının da bir araya gelip bütünü oluşturduğu tesbih yapan zanaatkâr ustasının da hem becerisi hem da kendisi hakkında küçük bilgiler içeren tesbih imameleri tesbihi oluşturan önemli unsurlardan biridir.
Kibar ve hoş bir görsel yapıya sahip olsun diye genellikle mevcut yapılan hangi malzeme olursa olsun o malzemenin tanesinin de boyutunda 4 yâda 6 kat daha büyük boylu yapılmaktadır. Bazı çeşitlerinde boğum noktası denilen alanlarda sabit olmayan halka yapıları da vardır.
Madem ki tesbih imameleri bir tesbih ile alakalı, o tesbihin başlangıcı hakkında bize yönlendirme ve bilgi veriyor. O halde tesbih imameleri olmadan bir tesbihin tesbih özelliği ve anlamı oluşmadığını söylenebilir. Çünkü tesbih riyazet yapmak tehlil, takdis, tekbir gibi zikir yapılabilmesi amacı gütmektedir. O zaman bu yapılacak tehlil, takdis, tekbir gibi zikirlerin başlangıç noktası en azından belirli olmalı, bu görevi de tesbihlerin imameleri yerine getirmektedir.
Tesbih imameleri tesbihin yapıldığı madde ya da malzeme yani tespih habbelerinin yapıldığı aynı hammaddeden, haliyle o hammaddenin o rengi ve o desenin aynısından olması, renk, ton yâda başak farklı unsurların bütünlük ve kaliteyi bozması kesin olarak tesbih ustasını ve kullanıcıyı çok rahatsız edecektir. Bu sebeple tesbihlerin imameleri tesbihin yapıldığı madde ya da malzeme yani tespih habbelerinin yapıldığı aynı hammaddeden olması o tesbihin kalitesini hem ortaya koymakta hem de o tesbihin ayrıcalık ve değerini yani orijinalliğini katlayarak tesbihe büyük değer katmaktadır.
Özellikle tesbih imamelerinin üretimi esnasında tesbih ustasının bu kriterleri göz önünde bulundurarak bu boyut ve çapta bir ürünü işlerken hem hammaddeyi o oranda bulması hem da işlerken çok aşırı titiz olması gerekmektedir. Bu üretim esnasında tesbih ustası bu parçaya yapacağı işlemlerden özellikle tespih ipinin geçeceğini, bu ipin diğer habbelere bağlı olacağını, boyut bütünlüğünü korumak zorunda olduğunu, kendi zanaatkârlığının kalitesinin ve inceliğinin görüleceğini bilmesinden dolayı burada uzunca açacağı delik risk ve stres oluşturmaktadır. Birçok usta bilir ki bu işlemde birkaç tane tesbih imamesi feda edilebilmektedir. Bu sebeple tesbih imameleri için bir tesbihe eşdeğer olabileceği ifade edilir.
Hızlı üretim ve gerçek zanaatkârın pek uğraşmadığı kıymetli olmayan tesbih imamelerinin malzemesi genelde gümüş ya da kolay kırılmayan malzemelerden üretilirler.
İlginçtir tesbih imameleri dünyasında bir kısım imame üretilirken zanaatkâr ya da üretilen kişiye münhasır olarak üretilebilir.
Tesbih imameleri dünya genelinde ve ülkemizde üretilirken hammadde olarak kıymetli taş, özellikle kehribar maddesi, yılan ağacı bitkisi, fildişi ve mercan, oltu ya da lületaşı ile sedef gibi farklı ürünler kullanılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz