değerli taşlar ve özellikleri

Değerli Taşlar ve Özellikleri Neler?

Dünyada insanoğlunun karşılaştığı belki de en değerli doğal maddeler taşlardır. Değerli taşlar ve özellikleri konulu makalemizde, yüksek maliyetli bu doğal güzellikleri hep beraber inceleyeceğiz. Elmasın ne kadar da değerli bir taş olduğunu hepimiz biliriz. Fakat elmas dışında da oldukça değerli taşların bulunduğunu pek bilmiyoruz. Yazımızı okuyarak tüm bu değerli taşlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Herhangi bir maddenin değerini onun çokluk ve azlığı da belirleyebilir. Yani bakır dünya üzerinde pek çok yerde bulunduğu için o kadar da değerli değildir. Değeri belirleyen diğer bir konu ise taşın sağlamlığı ve kullanışlı olmasıdır.

Elmas ve Özellikleri

değerli taşlar ve özellikleri elmas

Elmas pek çok çeşidi olan saf karbon bileşenlerinden oluşan, oldukça değerli bir taştır. Elmasın değerli olması değerli taşlar ve özellikleri arasında sağlamlığı ile ön plana çıkmasından kaynaklanıyor. Elmas, zenginliğin ve başarının sembolü olarak da görülebilir.

Elmasın asitten etkilenmediği ve elması yine bir elmastan başka bir materyal kesemediğinden dolayı, dünyanın en değerli taşıdır. Endüstride oldukça sık kullanılan elmasın ışığı kırma özelliği oldukça yüksektir. Işığı kırma özelliğinin yüksek olması ve oldukça değerli bir taş olması nedeniyle de ziynet eşyalarında sık sık kullanılmıştır. Elmasla ilgili daha fazla yazı için elmas makaleleri ve elmas haberleri kategorilerimizi inceleyebilirsiniz.

Yakut ve Özellikleri

değerli taşlar ve özellikleri yakut

Taşlar arasında en büyük değere sahip 2. taş yakuttur. Elmas sonrasında gelen bu sıralamanın sebebi, taşın sertliğinin ve değerinin elmasın değerlerinin altında yer almasından kaynaklanmaktadır. Doğa da bulunan haliyle pek fazla ihtişama sahip olmamasının yanı sıra, sanatçıların elinde dünyanın en güzel aksesuarlarının tamamlayıcı taşı olabilir.

Değerli taşlar ve özellikleri arasında yer almasının diğer bir sebebi ise yakutun oldukça gösterişli ve ihtişamlı bir duruşunun olmasıdır. Yakut toplamda 3 enerji fazına sahip olması nedeniyle oldukça zorlu ve oldukça değerli bir taştır.

Safir ve Özellikleri

değerli taşlar ve özellikleri safir

Özellikle rengi nedeniyle safir gök taşı olarak da bilinmektedir. Büyüleyici mavi tonlarını içinde barındıran taş, oldukça gösterişli ve oldukça ihtişamlı bir yapıya sahiptir. Değerli taşlar ve özellikleri başlığımızın altında yer almasının bir diğer sebebi de ısıya karşı olan dayanıklılığı ve taşın kendi sertliğidir.

Safir ilk olarak milattan önceki yüzyıllarda kullanılmaya başlanılmış bir taştır. Şifa özelliğine sahip olduğu düşünülen taşın kullanımı, binlerce yıl boyunca şifa için olmuştur. Antik Roma, Antik Yunan ve Eski Mısır dönemlerinde de kraliyet ailesine mensup kişilerin kullandığı taşlar arasında yer almaktaydı.

Zümrüt ve Özellikleri

değerli taşlar ve özellikleri zümrüt

Değerli taşlar arasında yer alan ve değerli taşların sonuncu üyesi olan zümrüt, İngiliz Kraliyet ailesi mensuplarının bile kullandığı bir taştır. Değerli taşlar ve özellikleri zümrüt konusunda, ışığın yayılması diğerlerine nazaran daha düşüktür. Bu yüzden olacaktır ki zümrüt taşı, elmas, yakut ve safir kadar parlamamaktadır. Parlamamasına karşın yine de oldukça beğenilen ve sıklık ile tercih edilen bir taştır.

Zümrüt taşının asıl rengi yeşil tonlarındadır. Yeşil renginden olacak ki geçmiş dönemlerde insanlara doğayı ve yağmuru anımsatmıştır. Zümrütün renginden dolayı geçmiş zamanlarda yağmur yağdırdığına inanılmakta ve göz alıcı rengi ile oldukça kıymetli bir taş olarak anılmaktaydı. Geçmişten günümüze halen en değerli 4 taştan biridir.

Scroll to Top