Saat Pili Değiştirme

Saat Pili Değiştirme İçin Ne Yapmak Gerekir?

Saatlerinizin durması veya yanlış zaman göstermesi, genellikle saat pilleri ile ilgilidir. Saat pili değiştirme işlemi sayesinde, bu sorunlardan kolaylıkla kurtulmanız mümkündür. Saatlerin içerisinde bulunan ve zamanı doğru olarak göstermesine yarayan pilleri değiştirmek için, biraz da olsa tecrübe gereklidir.

Aynı zamanda saatlerin pillerini değiştirecek kişinin, saatin arka kapağını açabilecek bir alete sahip olması da gerekenler arasındadır. Şayet arka kapağı açmaya yarayan alet elinizde bulunmuyor veya o aletin tam olarak nasıl kullanılacağını bilmiyorsanız mutlaka bir saatçiden yardım almalısınız. Saat pili değiştirme için Sony markasının saat pillerinden tercih edebilirsiniz.

Kaliteli Saat Pili Markaları ve Doğru Pil Değişimi

Sony marka piller oldukça kaliteli saat pilleridirler. Saat pili değiştirme ücretini artırsa bile, en kaliteli pili tercih etmenizi öneririz. Saatinizin markası ister Casio isterse de Swatch olsun fark etmeden tercihinizi kaliteli pil konusunda yapmalısınız.

Saatlerin pillerini değiştirmeden önce dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır.

1-     Pil Değişimi Öncesi Saatin Temizliği

Saatlerin temizliğinin, pil değiştirmeden önce yapılması oldukça önemlidir. Saatlerin üzerinde bulunan toz ve benzeri pisliklerin, saatin mekanik kısmının içerisine girmesi, saatin çalışmasını olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu sebeple saat pili değiştirme işlemi sırasında yapılması gerekene ilk şey, saatin güzel biçimde temizlenmesidir.

2-     Arka Kapağı Açarken Dikkatli Davranın!

Arka kapağın açılması konusunda hassas davranmanız gerekiyor. Aksi taktirde saatinize kalıcı olarak hasar verebilirsiniz. Saatinize kalıcı olarak hasar vermemek adına, lütfen nazik ve usule uygun biçimde arka kapağını açınız.

Genellikle saat modellerinde arka kapak açıldıktan sonra, doğrudan pili değiştirebilirsiniz. Saat pili değiştirme farklı modellerde değişiklik gösterse bile, piller genellikle arka kapağın ardında yer alırlar.

3-     Saat Pili Değiştirmek İçin Ücret Ödemesi

Saatinize ait olan pili yenilerken, her hangi bir hataya sebep olmak istemiyorsanız ücretli işlem yaptırabilirsiniz. Saatlerinizin pillerini sizler adına uzman saatçiler değiştirirse saatlerinize bir zarar gelmez.

4-     Doğru Pil Tercihi

Pil tercihini yaparken, saatinizin modeline uygun olan tercihi yapmanız gerekmekte. Her saat pili, her saat içerisinde sorunsuz çalışacak diye bir koşul yok. Saatiniz 3 veya 4 haneli pil kodunu öğrenmeniz gerekli olan ilk adım. Saat pili değiştirme için doğru tercihi yaparken, bu 3 veya 4 haneli sayıya uygun olan pillerden satın almalısınız.

Saat Pili Nasıl Takılır?

Saat pilinin nasıl takılacağı konusunda kısa bir özet geçmek gerekirse;

  • Öncelikle saatinize en uygun olan pili aldığınıza emin olunuz.
  • Doğru pil tercihinin ardından, saatinizin tozunu güzelce alarak onu temizleyiniz.
  • Temizliğin ardından, nazik biçimde arka kapağı açınız.
  • Arka kapağı açtıktan sonra, lastik şeklinde olan contayı çıkarın.
  • Saat pili değiştirme conta çıktıktan sonra yapılabilir.

Saatiniz için gerekli pil değiştirme işlemini yaptıktan sonra, arka kapağı kapatmadan önce, saatinizin düzgün biçimde çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Şayet saatinizin sorunsuz biçimde çalışıyorsa arka kapağı kapatıp, saatinizi güzelce kullanabilirsiniz.

Mücevher ve saatler ile ilgili yazılarımızı paylaştığımız sitemizi takip ederek, pek çok yeni bilgi edinebilirsiniz.

Saat pili nasıl takılır? Sorusunun sizler için cevabını vermiş olduk. Eğer el becerilerinize güvenmiyor veya çok pahalı bir saat kullanıyorsanız uzman yardımı almanızı tavsiye ediyoruz.

Saatlerini Yenilemek İsteyenlerin AdresiEn İyi Akıllı Saat Markaları ve benzer yazılar için SAAT kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Scroll to Top